Ah, du menar så. Jo, det är ju ett faktum med bränslevärmare. Den drar ström då den står och går, originalmonterad eller ej. Tumregeln är mycket riktigt att värmaren behöver 30 minuter på sig och då måste man köra ungefär 30 minuter för att ladda batteriet.
Jag kommer själv inte upp i några 30 minuter på mina resor från och till jobbet så jag använder batteriladdare någon gång i veckan istället. I höst ska jag nog montera en Calix-laddare så jag får koppla i en enkel motorvärmarsladd istället för att lyfta på huven varje gång det ska laddas.
Dessutom valde jag ett nummer kraftigare värmare för att dra ner på uppvärmningstiden litegrann. 20 minuter är alldeles tillräckligt för mig, i varje fall så länge det inte blir 20 minus ute. Varm kupé och 70 grader i motorn då jag vrider igång.

Underbart.