Instagram: http://instagram.com/sirpurewin
Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=sLNVM...tcwaIEC4VS0wiw
Och idag
Instagram: http://instagram.com/sirpurewin
Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=sLNVM...tcwaIEC4VS0wiw
Spännande taxi![]()
Tror det finns mer än en. Ser dessa ganska frekvent i city.
Alla som generaliserar är idioter!
Sex eller tio - om jag inte är helt ute och cyklar.
Klockren taxi!
Går det verkligen få lönsamhet i en Tesla? Eller kör de dem för att profilera sig?
.
Porsche 964 C2
Dom får kanske rabatt om de köper fler? Känns som att de är väldigt dyra inköp annars men visst, drivmedelskostnaden blir ju inte så hög och servicen var ju inte så farlig för en Tesla?
De taxi chaufförerna som kör Tesla kan börja varje pass med att ladda den vid Infra City hos Tesla på vägut till Arlanda. Räckvidden på 40-50 mil bör räcka för ett vanligt körpass som jag förstått det. Isf har de ingen drivmedelskostnad.
Har sjukt dålig koll, hur många km kör en bulle i snitt/dag!? Det är ju knappast ngn avancerad matematik, en av de största kostnaderna för en taxi torde vara drivmedel, således borde det finnas väldigt gott utrymme för en dyrare bil som helt eliminerar denna kostnad. Nu spånar jag bara, mej i min tankebild bör det i längden blir en win för åkarna, eller åtminstone inte en högre kostnad. Beroende på om bilarna håller ihop dvs.
Alla som generaliserar är idioter!