Separerar bladet har du ju en lösning tills armen slutat röra sig![]()
Separerar bladet har du ju en lösning tills armen slutat röra sig![]()
Inte för att jag behöver det men här är en till kul innovation från Mercedes
"Magic Vision Control"
![]()
350nm och 240 boxer häst är ju alltid kul
har nya bilar fortfarande munstyckena på huven?
Det kommer dessutom bara spolarvätska när torkarbladet rör sig uppåt, dvs åt det håll som vätskan sprutar. När bladet vänder och går tillbaks ner stannar pumpen. Bladet knuffar alltså vätskan framför sig hela tiden så den hindrar aldrig sikten.
Jag skulle bra gärna vilja veta varför bilindustrin bestämt sig för att strålkastarrengöringen ska vara på samma reglage som vindrutespolningen. På den gamla goda tiden när bilar hade strålkastarTORKARE som faktiskt gjorde nån nytta frös dom ju fast hela tiden och det kom man sällan ihåg när man fick för sig att spola bort snö och is från vindrutan. Jag lyckades ha fyra bilar med strålkastartorkare på raken och jag förstår inte hur motorerna höll misshandeln.
Numera är det ju högtryckspump som gäller och då går det stora mängder vätska istället. Min bil kör strålkastarrengöringen var femte gång, men det nollas ju varje gång jag startar bilen så i praktiken sprutar det på strålkastarna typ fyra av fem gånger när jag spolar vindrutan. Jag kör omkring med fem liter spolarvätska i reserv under den skitiga årstiden.
Perc jag skulle gissa på att folk inte skulle sköta rengöringen på lyktorna pga slarv eller okunskap om det inte skulle spola automatiskt.
Du kan ju alltid göra som jag modda det du inte är nöjd med.
----
Jag har nu kört nästan 200 mil till uppe i Norrland med det här systemet och det fungerar mycket bra, det är som en fröjd att köra i snöväder och svåra förhållanden.
Jag har slutat helt med att greja med defroster osv och spolarvätskan fryser inte på rutan när man precis kommit iväg.
Jag provade att mosa ned ett blad i snö och låta stå över natten, då fick man det där fenomenet att den lämnade sträck efter sig (gummit är stelt) men det gick att steka bort och få det upptinat genom att köra 4-5ggr med den uppvärmda spolarvätskan.
Det verkar som man får lite bättre "bränsleekonomi" iom att det rengör mycket effektivare men det upphävs av att det är kul att köra systemet
Ska testa och späda ut spolarvätskan lite för skojs skull och se vad som händer också.
Detta är en "must have" på mina bilar i framtiden ungefär som extraljus..
350nm och 240 boxer häst är ju alltid kul