
I den rapport som IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) publicerade på tisdagen kritiseras Uber för att man stängt av Volvo autobromssystem. Chefsforskaren, David Zuby, säger Volvos teknik skulle ha förhindrat eller mildrat kraschen.
”Om systemet hade fått ingripa, är det möjligt att olyckan inte hade slutat med dödlig utgång”, säger Zuby till Automotive News.
Dödsolyckan som intäffade i mars i år, ledde till att Uber avbröt alla tester av sina självkörande bilar på allmänna vägar och aktualiserade frågan om säkerheten i företagets egen teknik samt säkerhetsrutinerna för den person som sitter bakom ratten under testerna. Polisen har uppgivit att föraren i Uber-bilen tittade på en tv-serie i sin mobiltelefon ögonblicket före kraschen.
US National Transportation Safety Board som också har granskat händelsen skrev i sin rapport att sensorerna på Uber-bilen upptäckte fotgängaren. Dock uppgav Uber att det autobromssystemet var utkopplat när bilen var under datorstyrning, för att minska ”oregelbundet fordonsbeteende”. Dessutom fanns inget system som varnade den ”mänskliga” säkerhetsföraren.
”Uber valde att avstå från en extra säkerhetsnivå i sin strävan att lära upp sitt datasystem”, sa Zuby i IIHS-rapporten.