Flera eftertraktade Volvo-modeller på auktion

Två helrenoverade Volvo-klassisker, en P1800 S och en 242 Turbo, är höjdpunkterna på Bilweb Auctions kommande auktion som rymmer ovanligt många Volvo-bilar.

– Det är ovanligt att vi har så många fina Volvobilar på en och samma auktion. Både P1800 och 240 Turbo är hett eftertraktade på marknaden. Just Volvo 242 Turbo-bilen som nu går under klubban är i ett sagolikt finns skick ochdärför har vi också värderat den till 240 000 kr – 270 000 kr, säger Michael Luft, ansvarig för Bilweb Auctions.

Volvo 262 Coupé med V6:a.

Att P1800 och 240 Turbo lockar många är inget nytt, men sen en tid har även intresset sig för Bertone-designade Volvo 262 Coupé med V6-motor kommit igång på allvar.

 – Ja vi har ju värderat dessa båda 262 C bilar till 125 000 kr – 150 000 kr och det visar väl att marknaden har vaknat på allvar. Det skulle inte förvåna om priserna kommer skjuta i höjden även här.

Volvo P1800 S signerad av Roger Moore.

Volvo P1800 har längre varit högt eftertraktade, särskilt i ES-utförande, men exemplaret på auktionen sticker ändå ut med sin ovanligt höga värdering. Det här exemplaret är helrenoverat och dessutom signerat av Roger Moore och designern Pelle Pelle Petterson som ritat bilen.

– När det gäller P1800 har ju intresset funnits väldigt länge. Just den här bilen har också den rätta färgen för alla som älskar Helgonet. Den kommer med en väldokumenterad historik och vi har satt värdet till 330 000 kr – 350 000 kr. Vi förväntar oss stort intresse från samlare över hela världen, avlutar Michael Luft.

Kolla in bilarna här.

Jag vill också ha en Volvo 240 Turbo!
332
88
Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!

Missa ingenting! Prenumerera på vårt nyhetsbrev.