Stor samling veteranbilar på auktion

Ett 60-tal veteranbilar, från T-Ford till Willys Jeep och Mercedes Coupé, säljs på Bilweb Auctions. En del av bilarna har stått avställda i 40 år.
Annons

Samlingen finns i Jössefors, norr om Arvika i billandskapet Värmland.

– Det handlar framförallt om flera ovanliga modeller från 20-talet och 30-talet. Men i samlingen finns också eftertraktade bilar som en Mercedes 220 SE Coupé från 1963, en jättefin VW Karman Ghia Typ3 från 1965 och en risig Porsche 356 från1964, säger Michael Luft på Bilweb Auctions.

Auktionen lockar också med en del så kallade ”russebilar”.

Auktionsfirman Bilweb Auctions räknar med intresse från hela Europa, särskilt från närbelägna Norge.

Kolla in auktionen här!

Annons
Annons
Rulla till toppen