Grupp B-monster gick för enorma summor på auktion

Sju härligt galna Grupp B-rallybilar såldes nyligen tillsammans med andra exklusiva bilar på auktion.

Grupp B-bilarna under 80-talet var riktigt håriga rallymonster med enorma vingar. Reglerna tillät vråltrimmade motorer och effektiv fyrhjulsdrift. Men efter flera dödliga incidenter bland både förare och publik förbjöds klassen.

Audi Sport Quattro S1

Av de sju Grupp B-bilarna på auktionen gick den mest ikoniska för högst belopp: En Audi Sport Quattro S1 från 1988 som bland annat körts av Walter Röhrl och Stig Blomqvist i Race of Champions. Bilen såldes för 2.016.600 euro, vilket var långt över förväntan.

Under huven finns en turbofemma som jag från 540 hästkrafter och uppåt beroende på trim. Bilen väger bara 1.090 kilo.

Att ratta är en Audi Quattro är ingen enkel sak.

De andra Grupp B-bilarna på auktionen var:
Lancia Delta S4 – 1986
Lancia 037 – 1985
Ford RS200 – 1986
Peugeot 205 Turbo 16 – 1985
Renault 5 Maxi Turbo – 1985
MG Metro 6R4 – 1985

Dyrast på Artcurials auktion var en Matra MS 670 med chassinummer 001 som 1972 segrade i 24-timmarsloppet på Le Mans. Den gick för 6.907.200 euro!

Matra MS 670

På auktionen fanns även andra godbitar som en BMW M3 Evo 2 från 1988, Mercedes-Benz 190 E 2.5-16 EVO II från 1990 och Aston Martin DB4 GT från 1959.

Mercedes-Benz 190 E 2.5-16 EVO II

Trots att flera bilar gick för höga summor blev kanske auktionen ändå en besvikelse för auktionshuset och flera av säljarna eftersom många fina bilar blev osålda, till exempel en De Tomaso Pantera GTS prototyp från 1975.

De Tomaso Pantera.

Här kan du se alla bilar och priser på auktionen.

Rally var roligare på 80-talet!
115
1
Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!

Missa ingenting! Prenumerera på vårt nyhetsbrev.