Mercedes-Benz har närmare 50 olika bilmodeller i sitt utbud och där går smärtgränsen för vad de klarar av. För att få in fler elbilar i sortimentet kommer en del modeller med förbränningsmotor sållas bort, främst cabrioleter och coupéer.
Vi har redan skrivit om att det inte kommer någon nu S-klass Cabriolet. Mercedes-Benz operative chef Markus Schafer säger till brittiska Autocar att det även blir utrensningar bland de mindre modellerna.
– Vi har väldigt tätt med coupéer och cabrioleter med C-klass, E-klass och SLC. Vi kommer att fortsätta med coupéer och cabrioleter framöver, säger Markus Schäfer.
Med andra ord är det inte givet att den nya C-klassen som nyligen lanserades kommer i en tvådörrarsversion.

Till saken hör också att marknaden för den här typen av bilar minskar till förmån för suvar.
– Vi vill inte ge upp det här segmentet eftersom det är viktigt för varumärket, men vårt utbud blir mer begränsat.
Nästa cabriolet blir troligen nya Mercedes SL.
