Unik Volvo-prototyp med gasturbindrift säljs på auktion

Den till synes alldagliga gamla bilen är en helt unik laddhybrid – med en gasturbin under huven.
Annons

Att en 30 år gammal Volvo 850 dyker upp bland Bonhams auktionsobjekt är ovanligt. Men trots sitt alldagliga yttre är det en ytterst ovanlig bil som nu säljs av det anrika auktionsföretaget i Paris. Det här är nämligen en testmula för vad Volvo hoppades skulle vara framtidens drivlina på tidigt 1990-tal.

Laddbara bilar kan tyckas vara ett relativt nytt fenomen, men faktum är att Volvo experimenterade med tekniken redan då. Konceptbilen ECC, som visades upp 1992, hade en dieseldriven gasturbin under huven som drev en generator för att ladda bilens batteri under körning. När bilen var parkerad kunde den laddas i ett vanligt vägguttag. Hjulen, i sin tur, drevs av en elmotor och föraren kunde välja mellan att bara köra på eldrift eller att ha gasturbinen igång för att ladda batteriet.

Volvos konceptbil ECC från 1992.

ECC stod för Environmental Concept Car, och det hela var ett försök att hitta mer miljövänliga alternativ till bensin- och dieselmotorer.

Volvo testade och utvecklade tekniken i de bilar som fanns till hands, nämligen 850-modellen – och det är en av de testbilarna som nu har dykt upp till försäljning. Att den här typen av testmulor någonsin hamnar i privat ägo är väldigt ovanligt, och den här bilen är förmodligen den enda av sitt slag i världen.

Enligt Bonhams såldes bilen i Italien till någon som var involverad i utvecklingen av gasturbintekniken. Sedan dess ska den ha spenderat merparten av sitt liv i Sverige. Den är sparsamt använd, med endast 400 mil på mätaren.

Gasturbinbilar blev aldrig någon succé, trots att Volvo experimenterat med tekniken sedan 1960-talet. Volvos senare hybridsystem använde i stället konventionella förbränningsmotorer, vilket är den teknik som används i dag.

Hybridprototypen säljs utan reserverat pris, men Bonhams värderar bilen till mellan 600.000 och 800.000 kronor. Se annonsen här.

Annons
Annons
Rulla till toppen