Unikt: Två Volvo T-Gul på auktion – och en T-Röd

Volvo T-Gul blev en stor succé. Nu kan du köpa två, och dessutom en T-Röd.
Annons

Volvo 850 T-5R kom att förändra bilden av Volvo som en tråkig sossecontainer när den kom i mitten av 1990-talet.

Med den unika blekgula färgen fick bilen namnet ”T-Gul” i folkmun.

Den begränsade upplagan på omkring 2 500 exemplar sålde snabbt slut. Något år senare kom uppföljaren 850 R. Tack vare sin röda färg blev smaknamnet såklart ”T-Röd”.

Nu finns en sällsynt chans att lägga vantarna på båda varianterna. Två stycken T-Gul och en T-Röd, alla kombis, säljs nu av en samlare genom Bilwebauctions på deras majauktion.

De tre bilarna har körts av personer inom samma familj och är bruksskick.

Annons
Annons
Rulla till toppen