Unikt: Två Volvo T-Gul på auktion – och en T-Röd

Volvo T-Gul blev en stor succé. Nu kan du köpa två, och dessutom en T-Röd.

Tre åtråvärda Volvokombis med turbofemmor auktioneras ut på sajten Bilwebauctions.

Volvo 850 T-5R kom att förändra bilden av Volvo som en tråkig sossecontainer när den kom i mitten av 1990-talet.

Med den unika blekgula färgen fick bilen namnet "T-Gul" i folkmun.

Den begränsade upplagan på omkring 2 500 exemplar sålde snabbt slut. Något år senare kom uppföljaren 850 R. Tack vare sin röda färg blev smaknamnet såklart "T-Röd".

Nu finns en sällsynt chans att lägga vantarna på båda varianterna. Två stycken T-Gul och en T-Röd, alla kombis, säljs nu av en samlare genom Bilwebauctions på deras majauktion.

De tre bilarna har körts av personer inom samma familj och är bruksskick.

Jag slår till på alla tre!
152
62
Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!

Missa ingenting! Prenumerera på vårt nyhetsbrev.