Mercedes G63-dödare från Land Rover

Med tuff look och V8-motor ska Land Rover konkurrera med Mercedes-AMG G63.
Annons
Annons

Land Rover Defender är precis som Mercedes G-klass en designikon – och en häftig machobil. G-klassen har dock lyckats bättre med att bli en åtråvärd prestigebil. Det ska Land Rover ändra på med Defender 130 Outbound.

För ett år sedan introducerades en extra lång version av Defender som kallas 130 för att axelavståndet är 130 tum. Vanliga Defender är 8-sitsig tack vare dubbla baksäten.

Utan att behöva fälla baksätet ryms 2 516 liters i bagageutrymmet. Mer kan lastas på taket och på bilens sidor.

Den tuffare Outbound-versionen har bara ett baksäte och ger de fem passagerarna 2 516 liters bagageutrymme så att all utrustning som behövs för en aktiv fritid kan medföras.

Specialmodellen Outbound känns igen på att stötfångarna och grillen är svart mattlackerade, att fälgarna är svarta och framför allt att de bakre sidorutorna är ersatta av paneler lackerade i bilens färg.

Land Rover Defender 130 Outbound är 5,4 meter lång.

Det finns två motoralternativ, en 3-liters mildhybridsexa som ger 400 hästkrafter och en V8 med 500 hk och 610 Nm. Den senare kan slunga iväg den 5,4 meter långa bilen som väger närmare tre ton från 0 till 100 km/h på 5,7 sekunder.

Den som behöver dra en tung lyxbåt har hittat rätt. Defender 130 Outbound får dra 3 000 kilo.

Några prisuppgifter finns ännu inte.

Annons
Annons
Rulla till toppen