Svenska rariteter och klassiker på auktion

Skönheterna Saab Sonett III och Volvo P1800 ES går snart på auktion tillsammans med dyrgripar som en Volvo 240 Turbo i toppskick. Eller vad sägs om en Saab 900 i campingutförande?

Volvo 244 Turbo -83

Det kan kännas märkligt, men idag är fina exemplar av Volvo 240 värda sexsiffriga belopp. En Volvo 244 Turbo -83 beräknas gå mellan 230 och 260 tusen kronor på Bilweb auctions kommande auktion den 18 februari.

Det är nästan lika mycket som den högst värderade bilen på auktionen, en BMW 340 Limousine från 1950 som uppskattas gå för så mycket som 280 tusen kronor.

- Det finns inte många exemplar kvar och här BMW:n köptes ny av fadern till skådespelaren Björn Gustavsson som spelade drängen Albert i Emil i Lönneberga-filmerna. Bilen har ingått i Sparreholms fina samlingar och stått utställd i museet sedan hösten 2005, berättar Mathias Björkman, marknadschef på Bilweb auction.

BMW 340 Limousine -50

Dragplåstren på auktionen är en ljusblå Saab Sonett III V4 från 1970 och en Volvo 1800 ES från 1972. Båda behöver lite kärlek från en mekaniker innan de är redo att rulla igen.

Saab Sonett III V4 -70

Volvo 1800 ES -72

Bilen som bjuder på bredast leende och ett stort lass 80-talsnostalgi är en Saab 900i 16v från 1989 med en Toppola Camper påbyggnad. Bilen har bara rullat 11.200 mil och väntar ivrigt på sommarens campingsäsong. Det finns två bekväma bäddar och ett litet kök.

Saab 900i 16v -89 med Toppola Camper

Är du istället mer sportigt lagd finns en Saab 99 EMS från 1975 med få mil på mätaren. EMS var Saabs främsta prestandamodell innan turbon kom.

Här kan de se alla bilarna på auktionen.

Saab 99 EMS -75

Jag campar mer än gärna i en Saab 900 Toppola Camper i min träningsdress från 80-talet.
68
34
Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!

Missa ingenting! Prenumerera på vårt nyhetsbrev.