Ovanliga samlarbilar säljs på auktion

Volvo T-Gul och P1800 får ses som dussinbilar på Bilweb Auctions kommande auktion, för här finns ännu mer ovanliga och exklusiva bilar

1995 Volvo 850 T5-R ”T-Gul”.

Bland auktionsobjekten finns några riktigt gamla och välvårdade Ford:ar Fem Model T, en Model A och en tidig Model N från 1906.

1906 Ford Model N.

– N-Forden är en raritet som vi sällan ser på auktion. Det är en fantastisk bil med många delar i mässing. Man kan säga ett detta är företrädaren till den senare T-Forden. Ett riktigt fint samlarexemplar som vi har värderat till 290.000 – 350.000 kr, säger Michael Luft, ansvarig för Bilweb Auctions.

En av T-Ford:arna är en Greyhound Speedster.

Ford Model T Greyhound Speedster av okänd årsmodell (1915–20).

­– Det som gör bilen speciellt attraktiv är den spetsiga kylaren som inte fanns som original utan var tvungen att specialbeställas.

Ford:arna kommer från Roland Welanders samling i Värnamo. Därifrån kommer även en Mercedes 190 SL och Fiat Topolino som också är med på auktionen.

1960 Mercedes-Benz 190 SL (W121).

Totalt finns ett 60-tal samlarfordon på auktionlistan, bland annat två Corvette C2 Stingray i fint skick.

Alla som gillar svenska bilar kan glädjas åt en 1972 Saab Sonett III, en 1969 Volvo P1800S, en 1995 Vovo T-5R (T-Gul), två Amazon 121:or, en 1998 Volvo 940 Classic (lättrycksturbo) med 5.500 mil på mätaren, med mera.

1998 Volvo 940 2,3 "LTT" Classic.

Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!

Missa ingenting! Prenumerera på vårt nyhetsbrev.